„Jak wszyscy są niezwykli, to nikt nie jest”​, czyli czym kuszą nas firmy IT

Kilka dni temu oglądałem bajkę „Iniemamocni”. W tym filmie jest taka scena, gdy Elastyna rozmawia ze swoim synem. Przebiega mniej więcej tak.

Max: ale tata zawsze mówi, że nasze moce to supersprawa, że przez nie jesteśmy niezwykli.

Elastyna: każdy jest niezwykły, Max.

Max: Jak wszyscy są niezwykli, to nikt nie jest.

Ten dialog zainspirował mnie do napisania tego tekstu.

Coś jest w tym ostatnim zdaniu wypowiedzianym przez Maxa. Z jednej strony się z nim zgadzam. Z drugiej jednak każdy tą niezwykłość postrzega inaczej, co sprawia, że dla jednych będzie to zupełnie coś innego niż dla pozostałych.

A jak to jest w IT?

To stwierdzenie chciałbym odnieść do firm IT. Dziś na próżno szukać firmy, która nie jest innowacyjna, nie zapewnia pracownikom rozwoju, pracy w pięknych biurach i ciekawych, nowoczesnych technologiach. Na profilach społecznościowych czy youtube, co rusz pojawiają się treści o tym co wspaniałego jest w danej firmie. Niemal w każdym przypadku zawarte są sformułowania takie jak: ciekawe projekty, najlepsi ludzi, innowacje i nowoczesne technologie. Skoro wszyscy chwalą się tym samym, to gdzie ta niezwykłość? Niezwykłość, która wręcz wylewa się ze strony każdej firmy, czy też w ogłoszeniach o pracę, a także z profili na portalach społecznościowych.

Czas na eksperyment

W poszukiwaniu choćby najmniejszych różnic, przejrzałem oferty pracy z kilkunastu firm. Zrobiłem to, by sprawdzić czym kuszą nas firmy IT, próbując nas przekonać że są najlepsze. Ze względu na moje korzenie analizowałem ogłoszenia dla testerów, skupiając się jednocześnie głównie na firmach z rynku wrocławskiego.

Celowo nie będę posługiwał się nazwami firm, bo nie jest to konkurs na the best company of the year. Skupiłem się głównie na benefitach, które są oferowane pracownikom. Benefitach, o których w innych branżach krążą legendy.

I co wyszło?

Pakiet podstawowy

Właściwie wszystkie firmy dają poniższy:

 • 🚑 opieka medyczna – czasami też dla rodziny
 • 🏈 Multisport – bywa wymienny na program kafeteryjny, gdzie kartę Multisport można wymienić na takie rzeczy jak bilety do kina, wyjazdy i wiele innych
 • 😷 ubezpieczenie
 • 😛 lekcje językowe w godzinach pracy

Pakiet brązowy

Kolejny zestaw, który się często pojawia, to:

 • ⌚ czas na rozwój poza pracą projektową. Tutaj pozwolę sobie na małą uwagę. Dni na rozwój – z moich obserwacji wynika, że dni na rozwój nie koniecznie przekładają się na rzeczywiste działanie ludzi. Według mnie jeśli ktoś nie ma wewnętrznej motywacji, żeby się czegoś uczyć, to nawet miesiąc w roku z takim przeznaczeniem niewiele zmieni. Z drugiej jednak strony, ci co chcą się rozwijać zwykle robią to dla siebie i chętnie poświęcają na to czas prywatny, tak zwany po pracy.
 • 🍕🍓🍭 jedzenie – najczęściej są to owoce, ale pojawiają się też słodycze, słodkie napoje, śniadania, dopłaty do lunchów, a nawet piwo bezalkoholowe
 • 🎾 relax roomy – piłkarzyki, konsole, VRy, stoły do tenisa
 • 📕 biblioteki firmowe

Pakiet srebrny

Całkiem sporo firm oferuje również:

 • 🕧 elastyczne godziny pracy
 • 🏡 możliwość okazjonalnej pracy zdalnej
 • 💰 budżet szkoleniowy
 • 💲 fundusze inwestycyjne

Pakiet złoty

W jeszcze mniejszej ilości ogłoszeń pojawiają się:

 • 💲🚚fundusz relokacyjny
 • 💰👨 bonusy za polecenie nowych pracowników

Pakiet platynowy

Bardzo mało firm kusi:

 • 📈 akcjami lub opcjami

Warto zaznaczyć, że coraz częściej benefity jakie otrzymamy zależą od tego co wynegocjujemy. Zwłaszcza współpraca na zasadach B2B otwiera spore możliwości negocjacyjne.

Czyli jak to jest?

Jednak nie samym chlebem żyje człowiek. Jest pewnie jeszcze sporo innych atutów, które każda firma posiada, których nie znajdę w ogłoszeniach. Jak to zatem wygląda w przypadku firmy, w której pracujesz? Z pewnością realizuje najciekawsze projekty, w najnowszych technologiach i jest niespotykanie innowacyjna, a każdego dnia uczysz się na potęgę nowych rzeczy. Co zatem sprawia, że firma w której pracujesz jest wyjątkowa i niezwykła. Czym wyróżnia się na tle pozostałych?

Czy uważasz, że Elastyna ma rację i każdy jest wyjątkowy. A może jednak jak wszyscy są niezwykli, to nikt nie jest, jak mówi Max?

Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu.

Jedna uwaga do wpisu “„Jak wszyscy są niezwykli, to nikt nie jest”​, czyli czym kuszą nas firmy IT

 1. Pingback: Podsumowanie roku 2019 – Bugfree blog

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s