Kilka słów o „Zaryzykuj – Zrób to!”​ Richarda Bransona

Tym razem chciałem się podzielić moimi wrażeniami po przeczytaniu książki Richarda Bransona „Zaryzykuj – Zrób to!”.

W książce Richard Branson mówi o sposobach na osiągnięcie sukcesu. Opowiada o tym jak realizował swoje cele, marzenia. Według mnie, to świetna książka, z której można się wiele nauczyć, czytając w jaki sposób Branson budował swoje imperium, a przede wszystkim jakimi wartościami kieruje się w życiu. Pełna inspiracji i ciekawego nastawienia autora do wielu tematów. Swoją postawę w głównej mierze zawdzięcza rodzicom. Wiele rzeczy, którymi się dzieli jest uniwersalnych i mogą każdemu wskazać kierunek lub zainspirować do działania.

„Dr. YES” zaczynał w wieku 15 lat od założenia gazety Student, by później stworzyć grupę Virgin składająca się w tej chwili z ponad dwustu firm. Opisuje jak założył wytwórnie Virgin Music, linie lotniczą Virgin Atlantic, Virgin Trains oraz Virgin Galactics.

„Sukces to coś więcej niż szczęście. Musisz wierzyć w siebie i dążyć do tego, by go osiągnąć. Wtedy inni też w ciebie uwierzą.”

Sposobem na osiągnięcie sukcesu według Bransona, poza ciężką pracą i wiarą w osiągnięcie celu, jest także to by dobrze się bawić tym co się robi. Powtarza też, że w jego przypadku pieniądze nie były celem samym w sobie a jedynie efektem jego działań.

„Czasami wygrywasz, czasami przegrywasz. Ciesz się z wygranej. Nie żałuj, gdy straciłeś. Nigdy nie patrz wstecz, bo przeszłości nie da się zmienić”

Autor podkreśla też wielokrotnie, że nie warto tracić czasu na robienie tego z czego nie ma się radości, bo życie jest zbyt krótkie, żeby być nieszczęśliwym.

„Gdy budzisz się zestresowany i nieszczęśliwy, to nie jest dobrze. Musisz zmienić swoje życie”

To co sprzyja odnoszeniu sukcesu to odwaga oraz podejmowanie ryzyka. Samo ryzyko powinno jednak zostać ocenione i dopiero wtedy decyzja powinna zostać podjęta. Sukcesu nie da się też odnieść bez podejmowania wyzwań i próbowania do skutku. W książce opisuje kilka wyzwań, których się podjął, a które nie były związane z biznesem (lot balonem na Atlantykiem i Pacyfikiem), w którym tyle osiągnął.

Najważniejsze lekcje:

„Rób to, czego pragniesz

Myśl pozytywnie

Stawiaj przed sobą wyzwania

Miej cel, do którego dążysz

Ciesz się tym, co robisz

Staraj się zmieniać świat na lepsze

Stój na własnych nogach

Bądź lojalny wobec innych

Żyj pełnią życia”

Zachęcam również do obejrzenia poniższego filmu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s