AVAS fixem na produkcji?

Od kilku lat obserwujemy na drogach coraz większą ilość aut hybrydowych. Coraz bardziej popularne stają się także auta elektryczne. W naszym kraju jak grzyby po deszczu pojawiają się kolejne wypożyczalnie aut elektrycznych. To oczywiście wpływa się na coraz większą ilość tego typu pojazdów w naszym otoczeniu.

AVAS (Acoustic Vehicle Alerting System)

Kilka dni temu natrafiłem na ciekawy artykuł. Okazuje się, że od 1 lipca wszystkie samochody hybrydowe i elektryczne, które będą homologowane na terenie UE muszą być wyposażone w nowy system. AVAS to system ostrzegający rowerzystów i pieszych, który ma emitować dźwięk przypominający odgłos silnika. A wszystko przez to, że pojazdy tego typu są bardzo ciche. To powoduje zwiększenie zagrożenia dla innych uczestników ruchu.

Dziwne, że dopiero teraz

Dziwić może fakt wprowadzenia tych przepisów dopiero teraz. Hybrydy są popularne już od wielu lat. Nie wiem jak tobie, ale mi cała ta sytuacja przypomina trochę wprowadzania poprawki po testach na produkcji. Auta zostały wypuszczone i system niby działa. Od czasu do czasu pojawia się jakiś incydent, jakieś zagrożenie czyjegoś zdrowia lub życia. Popularność aut rośnie i takich zgłoszeń pojawia się coraz więcej. Może nikt nie przewidział jak szybko będzie rosnąć ilość aut. Nie bez znaczenia jest w tym wszystkim otoczenie, środowisko w jakim system działa. Mam tu na myśli ilość zaawansowanych urządzeń, takich jak smartfony, które przy sobie nosimy. Ich używanie w znaczący sposób obniża nasze skupienie oraz koncentrację.

Teraz ktoś uświadomił sobie (pewnie na podstawie badań amerykańskich naukowców), że jednak takie bezszelestne auta stanowią duże zagrożenie. Czy nie dało się tego wcześniej przewidzieć? A może jednak ktoś zakładał, że użytkownicy wiedzą, jak korzystać z tych wszystkich dobrodziejstw współczesnego świata.

Chyba trochę tak jest też z testowaniem. Jak często w trakcie testowania masz taką myśl – przecież użytkownik będzie wiedział jak to działa i jak tego używać. Nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć się przed wszystkimi sytuacjami. Szczególnie w ograniczonym czasie i budżecie. W dynamicznych czasach jakich żyjemy, trudno jest projektować rozwiązanie, które będzie działać przez 20 czy 30 lat.

Podsumowanie

Wprowadzenie systemu AVAS wydaje się krokiem w dobrym kierunku. Biorąc pod uwagę te wszystkie powyższe aspekty, można zastanawiać się na ile zwiększy to bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów czy osób niewidomych. Ze zdumieniem obserwuję ludzi ze słuchawkami na uszach, którzy poruszają się po jezdniach na rowerach, hulajnogach, deskorolkach słuchając muzyki. Takie zachowanie odcina od dźwięków otoczenia i powoduje realne zagrożenie. Nawet pieszo w połączeniu z ciągłym zapatrzeniem w ekrany smarfonów łatwo można wykonać magiczną sztuczkę jak na poniższym filmie.

Może ten fix coś zmieni. Myślę, że na tym jednym się nie skończy i będą potrzebne kolejne. Nic jednak nie zastąpi świadomego użytkowania zakupionych produktów.

Zdjęcie pobrane z  https://unsplash.com/@katerinapavlickova 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s