Nie wyrabiasz się z testami w sprincie?

Większość historyjek trafia do testów na koniec sprintu, w kolejnym testujesz spady z poprzedniego? Jak wyglądają sprinty, w których bierze udział twój zespół? Jak wygląda samo planowanie i co bierzecie pod uwagę? Czy po planningu wiesz, kiedy story będzie do testów? Masz poczucie, że wyrobisz się z przetestowaniem wszystkiego?

W tym poście opiszę, jak można podejść do planowania, żeby zwiększyć widoczność postępów pracy. Pozwoli to na jej przeplanowanie, gdy coś pójdzie nie tak. Dzięki temu będziesz widzieć, czy wyrobisz się z testami oraz jakie są szanse na dowiezienie sprintu.

Sprint Planning

Jak wygląda planowanie pracy w sprincie w twoim zespole? Czy sprawdzacie, jakie jest capacity zespołu w planowanej iteracji? A co z velocity? Czy uwzględnienie tych dwóch czynników zapewni sukces całego sprintu?

Velocity to średnia ilość story pointów zrealizowana przez zespół w poprzednich iteracjach. Warto wiedzieć, jakie są możliwości zespołu, który wykonuje zadania. To pomaga znacznie lepiej zaplanować ilość pracy w kolejnej iteracji. Jednak nie tylko to należy wziąć pod uwagę.

Capacity, czyli dostępność członków zespołu w danych sprincie, to niezwykle ważny czynnik. Wszak ma to duży wpływ na ilość pracy, którą zespół będzie w stanie zrealizować. Przede wszystkim uwzględnia się urlopy i/lub chorobowe. Warto jednak, żeby każdy członek zespołu przejrzał swój kalendarz, by wartość capacity była jak najbardziej dokładna. Często zdarza się, że część już zaplanowanych wydarzeń (szkolenia, rekrutacje i inne) jest pomijana. To może przełożyć się na zaplanowanie zbyt dużej ilości pracy.

Capacity, velocity – czy to już wszystko?

Dość często spotykałem się w projektach z tym, że sprinty nie kończyły się sukcesem. Przez sukces rozumiem realizację wszystkich zaplanowanych user story (development + testy oczywiście). Przyczyny były różne, ale często był to efekt błędów związanych z planowaniem pracy. Czasami samo patrzenie na dostępność zespołu to za mało. Zresztą zdarzało się, że jakość przygotowania capacity pozostawiała wiele do życzenia. Ogólna dostępność poszczególnych ról w czasie sprintu może też być zwodnicza, bo co jeśli pod koniec iteracji nie ma testera, a wtedy jest najwięcej testów?

Wizualizacja

Dlatego dobrym pomysłem jest patrzenie na dostępność zespołu w danym dniu sprintu i uwzględnienie tego w planowaniu pracy. Jeszcze lepszym pomysłem jest wizualizacja planu pracy w sprincie – fizyczna tablica jest genialnym rozwiązaniem. Należy zastanowić się, patrząc oczywiście na capacity per dzień, kiedy prace w danej historyjce będą wykonywane, a potem nanieść to na karteczki i umieścić na tablicy.

Poniżej znajdziesz krótki film pokazujący, jak to może wyglądać. W tym przykładzie posłużyłem się uproszczonym przypadkiem. Zespół składa się z trzech programistów oraz jednego testera. Sprint trwa tydzień, a zespół ma do zrealizowania trzy historyjki.

Zespół nie skończył planowania na dodaniu tasków do każdej historyjki. Poszli o krok dalej i rozplanowali pracę, by zobaczyć, czy wyrobią się w ciągu tygodnia. Z capacity wynika, że nie powinno być z tym problemu. Ale czy byłoby tak, gdyby każda historyjka była zależna od innej lub gdyby rozkład dostępności programistów wyglądał inaczej? W przykładzie zauważysz, że już w drugim dniu coś idzie nie tak i prace developerskie nad jedną story nie idą zgodnie z planem – może developer był niedostępny. Zespół jednak przeplanowuje zadania (pojawiają się czerwone kropki). Dzięki zastosowaniu takiej wizualizacji i użyciu tablicy fizycznej od razu widać czy nadal jest szansa, żeby sprint zakończyć sukcesem. Tablica zwykle jest uaktualniana podczas daily. To co, popcorn i jedziemy…

Podsumowanie

Nie wyrabiasz się z testami w sprincie? Wszystkie historyjki rozgrzebywane są już w pierwszym dniu, a oddawana w ostatnim? Zbyt często to widziałem, ty już nie będziesz musiał. Zaproponuj w swoim zespole dokładniejsze planowanie i uwzględnienie rozpisania prac na poszczególne dni. Da to większą widoczność na realizowane zadania. Gdy coś pójdzie nie tak, szybko przeplanujecie pracę i od razu zobaczycie jak to wpłynie na inne zadania. I… nich wam sprinty lekkie będą.

Jedna uwaga do wpisu “Nie wyrabiasz się z testami w sprincie?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s