Jak zostać testerem – plan nauki

Coraz więcej ludzi widzi siebie w IT. Jedną z bardziej popularnych dróg wejścia do świata IT jest ścieżka testerska. Choć można znaleźć mnóstwo materiałów na ten temat, to wciąż często nie wiadomo jak się zabrać do nauki. W tym wpisie podzielę się moim punktem widzenia.

Mnogość materiałów

Myślę, że w obecnym czasie problemem nie jest dostępność materiałów, z których można skorzystać podczas nauki. Możliwości jest bardzo dużo: kursy, szkolenia, dedykowane kierunki studiów, blogi, podcasty, książki. Co wybrać i na co się zdecydować, by nauka była efektywna? Jak to wszystko ułożyć? Czego warto się nauczyć, żeby wejść na rynek pracy? Jaki materiał należy opanować przed pierwszą rekrutacją? Te pytania widzę wciąż bardzo często.

Teoria

Przykładowy plan nauki*

Wiedza teoretyczna jest jednym z elementów do przyswojenia. Do nauki można wykorzystać książki lub blogi. Materiałem obowiązkowym wydaje się być sylabus ISTQB dla poziomu podstawowego. Zapoznaj się z nim nawet jeśli nie planujesz certyfikacji. Znajomość podstawowych pojęć będzie ważna w kontekście rekrutacji i nawiązania wspólnego języka z rekruterami. Sylabus nie powinien być jednak jedynym źródłem wiedzy, ponieważ moim zdaniem odstaje od rzeczywistości, z którą możesz się spotkać w późniejszej pracy.

Na samej teorii nie spędzaj też zbyt wiele czasu. To co będzie miało dużo większe znaczenie, to umiejętności praktyczne, sposób rozwiązywania problemów i podejście do testów. Przez sylabus można przebrnąć w kilka dni. Później możesz wracać do konkretnych pojęć w celu ich utrwalenia, ale to polecam robić w trakcie wykonywania zadań praktycznych.

Czas na naukę

 • sylabus – 3 dni**
 • inne źródła teorii – 3 dni
 • odświeżanie teorii w trakcie praktyki – proces ciągły

*na obrazku przedstawiłem przykładowy plan nauki, **jeden dzień rozumiany jako 8 godzin

Praktyka

W ramach budowania podstaw testerskiego rzemiosła, przećwicz:

 • przygotowywanie przypadków testowych,
 • wykonywanie podstawowych testów,
 • raportowanie błędów.

Możesz to zrobić na różne sposoby np. poprzez crowdtesting, instalując jedną z aplikacji Mr Buggy lub wyszukując podobne aplikacje w internecie. Bez wątpienia na ten element powinien poświęcić jak najwięcej czasu.

Czas na ćwiczenia

 • 2-3 tygodnie

Co jeszcze warto opanować?

Powyższe elementy to zdecydowanie zbyt mało, żeby udać się na pierwszą rozmowę rekrutacyjną. O czym jeszcze warto poczytać i czego się dowiedzieć?

Agile

Niemal każda firma chwali się realizacją projektów w agile. Warto zatem zapoznać się z tym tematem i poznać trochę pojęć. Temat nie jest zresztą specjalnie skomplikowany.

Czas

 • 1-2 dni

SQL

Praca z bazami danych to często codzienność testerów. Naucz się zatem podstaw, składni i najważniejszych pojęć. W sieci znajdziesz mnóstwo tutoriali.

Czas

 • 3-5 dni

API testing

Testowanie API to element, który coraz częściej pojawia się w pracy testera. Poświęć kilka dni na naukę metod HTTP oraz kodów odpowiedzi. Będzie to też dobra okazja do zapoznania się z narzędziami developerskimi (devtools) w przeglądarce oraz np. z Postmanem.

Czas

 • metody HTTP oraz kody odpowiedzi – 2 dni
 • devtools – 2 dni
 • Postman podstawy – 3 dni

Angielski

Bez znajomości języka angielskiego ani rusz w IT. Pracuj nad tym elementem równolegle z nauką testowania.

Czas

 • trudny do oszacowania

Narzędzia

W większości ogłoszeń o pracę, pojawiają się wymagania związane z wiedzą na temat narzędzi, z których korzysta się w pracy codziennej. Na bazie ogłoszeń możesz zbudować sobie zestaw do dalszego zgłębienia. Dla części z nich bez problemu znajdziesz tutoriale, filmy, które pomogą Ci zbudować podstawową wiedzę. Więcej możesz dowiedzieć się instalując sobie wersję demo.

Jira, Xray, GIT – to tylko kilka narzędzi, z którymi możesz się zetknąć w późniejszej pracy. Zdecydowanie polecam zapoznać się z nimi. Ta wiedza bez wątpienia zaowocuje w przyszłości.

Czas na zapoznanie z narzędziami

 • 5-8 dni

Konferencje lub meetupy

Naukę testowania możesz urozmaicić sobie udziałem w konferencji lub meetupie. To doskonała okazja na posłuchanie ciekawych wystąpień oraz poznanie ludzi ze świata IT. W oczekiwaniu na kolejną edycję konferencji, już teraz możesz znaleźć na youtube prelekcje z poprzednich.

Przygotowanie do rekrutacji

W trakcie nauki, nie zapomnij o tym, że nadejdzie moment wejścia na rynek. To wiąże się ściśle z procesem rekrutacyjnym. Warto mieć to cały czas w pamięci i zadbać o to, by mieć jakiegoś asa w rękawie, którym przekonasz przyszłych rekruterów. Moim zdaniem warto dokumentować efekty nauki poszczególnych elementów wymienionych powyżej. Przygotuj coś z czego będziesz dumny i czym możesz zainteresować potencjalnego pracodawcę.

Skorzystaj z moich rad na temat przygotowanie CV.

Od czego zacząć

Opisane powyżej zagadnienia przedstawiam w szerszy sposób w książce „Pasja Testowania”. Znajdziesz tam jeszcze więcej przydatnej wiedzy oraz ćwiczenia. Wierzę, że opanowanie materiału zawartego w książce, przygotuje Cię do pracy w roli testera. Książka dostępna jest w wersji ebook oraz w wersji papierowej. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie książki.

„Pasja Testowania” to przewodnik, z którego dowiesz się jak:

👉 zgłaszać defekty oraz przygotowywać przypadki testowe
👉 przygotować estymację zadań testerskich oraz co uwzględniać w estymacjach (przykładowe checklisty estymacyjne)
👉 przygotować dokumentację testową (przykładowy test plan oraz raport z testów)
👉 przygotować się do procesu rekrutacji

Książka zawiera dużo przykładów oraz ćwiczeń, dzięki którym rozwiniesz swoje umiejętności praktyczne.

Książka dostępna jest w wersji papierowej oraz elektronicznej (MOBI, EPUP, PDF, PDF dark mode).

Cena promocyjna

Specjalnie z myślą o noworocznych postanowieniach, przygotowałem zniżkę na ebook. „Pasja Testowania” w specjalnej cenie do kupienia tylko tutaj. Promocja trwa do 08.01.2020.

Promocja jest teraz dostępna także na ebook na Ridero.

Zgarnij drukowaną wersję

Kilka dni temu na facebooku pojawiła się okazja do zgarnięcia egzemplarza próbnego druku „Pasji Testowania”. Zajrzyj na profil Bugfree i weź udział w zabawie. Na odpowiedzi czekam do 04.01.2020 23:59.

4 uwagi do wpisu “Jak zostać testerem – plan nauki

 1. Pingback: Jak napisać CV, by zainteresować rekruterów – Bugfree blog

 2. Pingback: Zgarnij sobie zniżkę – Bugfree blog

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s