Rekrutuj i daj się rekrutować

W tym artykule rozważam czy warto uczestniczyć w rekrutacjach. Jak to wygląda z perspektywy bycia rekruterem lub bycia rekrutowanym. Czy coś można zyskać biorąc udział w tym procesie?

Rekruter

Od pięciu lat mam okazję uczestniczyć, w roli rekrutera, w procesach rekrutacyjnych i bardzo lubię to robić. Chcesz się dowiedzieć dlaczego uważam, że warto zaangażować się w proces rekrutacyjny? Poniżej możesz przeczytać kilka ważnych powodów.

  1. Samorozwój – Uważam, że rekrutowanie ludzi może być bardzo rozwijające. Samo prowadzenie rozmowy może stanowić pewne wyzwanie i wymaga przygotowania, jeśli chce się to robić dobrze. Jest tak szczególnie na początku, gdy wchodzi się w rolę rekrutera. W końcu będziemy rozmawiać z różnymi ludźmi, którzy mogą być znacznie lepsi w pewnych obszarach niż my. Jest to zatem dobra okazja, żeby nauczyć się czegoś przed samą rozmową. Warto zgłębić pewne pojęcia (narzędzia, metodyki, itp.), które pojawiają się w CV kandydata, żeby móc sprawdzić jego wiedzę. Samo przygotowanie do uczestnictwa w procesie rekrutacyjnym może zmobilizować nas do pracy nad soft skillami i nie tylko.
  2. Poszerzanie horyzontów – kolejną fajną rzeczą według mnie jest możliwość zdobycia wiedzy na temat procesów testowych/developerskich w innych firmach, z których ludzie przychodzą. Jest to też dobra okazja, by zdobyć trochę informacji na temat samej firmy, o której możemy nawet nie wiedzieć, że istnieje. Rynek zmienia się bardzo szybko i co rusz pojawia się coś nowego. A nuż ta wiedza się przyda, kiedy sami będziemy rozważali zmianę pracy.
  3. Inspiracje – niektóre rozmowy są bardzo inspirujące i ciekawe. Jasne jest to, że nie zawsze tak jest. Czasami bywa, że jesteśmy rozczarowani, bo samo CV kandydata robi duże wrażenie, a podczas rozmowy okazuje się, że rzeczywistość jest z goła odmienna. Czasami jest to kwestia stresu kandydata i dyspozycji w danym dniu. Ja lubię te momenty kiedy CV nie wygląda imponująco, ale kandydat w czasie rozmowy zaskakuje nas rzeczami które robi, jak pracuje, jak myśli. Poza tematami ściśle związanymi ze stanowiskiem na jakie rekrutujemy, mamy też okazję poznać, nierzadko zaskakujące pasje i hobby kandydata. To może nas zainspirować do zgłębienia tematu. Możemy odkryć dla siebie coś nowego, fajnego.
  4. Wpływ na to z kim pracujesz – poza samą rozmową jest jeszcze jeden, bardzo ważny powód, dla którego warto uczestniczyć w rozmowach rekrutacyjnych. W ten sposób macie wpływ na to z kim będziecie pracować i kto trafi do waszego zespołu. To jest bardzo istotne w kontekście kompetencji jakich potrzebujecie, by zrealizować dany projekt czy zadanie.

A co po drugiej stronie stołu? – Rekrutowany

A co myślę o udziale w rekrutacjach w roli rekrutowanego? To dopiero może być rozwojowe ;). W tym przypadku możemy zderzyć się z nietuzinkowymi pytaniami, które zmuszą nas do myślenia out of the box. Może to być dobry początek do rozważenia swoich dokonań w zupełnie inny sposób, niż robiliśmy to do tej pory. Jest to też dobra okazja, żeby zobaczyć jak robią to inni i poszukać choćby drobnych usprawnień w procesie w naszej firmie.

Myślę, że warto od czasu do czasu, wybrać się na rozmowę do innej firmy, nawet jeśli akurat w danym momencie nie rozważasz zmiany pracodawcy. Zyskać możesz kilka rzeczy. Po pierwsze samo wysłanie CV zmusza do zrobienia przeglądu ofert. To pozwala zorientować się w tym jakie firmy pojawiły się ostatnio na rynku i jak zmieniły się wymagania, które pojawiają się w ogłoszeniach. Po drugie jest to doskonała okazja, by zobaczyć jak proces rekrutacji wygląda gdzieś indziej. Po trzecie daje to fajną możliwość wypytania o różne rzeczy (procesy, sposób pracy, narzędzia i wiele innych). Później tę wiedzę, można skonfrontować z tym jak to działa w twojej firmie. Być może coś z tego będzie do wykorzystania lub nada kierunek do dalszego rozwoju.

No i oczywiście jest to dobry sposób na rozpoczęcie nowej przygody…

Podsumowanie

Przygotowanie do rozmów rekrutacyjnych wymaga czasu i wysiłku, ale jest to wyraz szacunku do kandydata i Twojego profesjonalizmu. Może Ci to jednak przynieść wiele korzyści. Być może zaczerpniesz inspirację od kandydatów lub poszerzysz swoją wiedzę na temat rynku firm IT. Z pewnością będzie to okazja, by wiele się nauczyć i poznać ciekawych ludzi. Ja zachęcam, by wejść w buty rekrutera również po to, aby skorzystać z możliwości doboru tej właściwej osoby, której potrzebujecie w zespole.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s