Jak napisać CV, by zainteresować rekruterów

Kilka dni temu odpowiedziałem na prośbę weryfikacji CV, którą znalazłem na jednej z testerskich grup na FB. Dostałem ich kilka i tak mnie tknęło, żeby napisać kilka moich spostrzeżeń. Wiele z nich było wspólnych dla większości przypadków. Ten wpis będzie o tym, na co ja, jako rekruter, zwróciłbym uwagę.

Forma

CV powinno być zwięzłe – 1-2 strony maksymalnie. Moim zdaniem dobrze jest przygotować je w języku angielskim. Warto mieć świadomość, że osoby, które je przeglądają i uczestniczą w rekrutacji czasami nie mówią biegle po polsku. Zadbaj więc o to, żeby nie odpaść w przedbiegach. Poza tym język angielski jest na tyle powszechny w IT, że trudno sobie wyobrazić miejsca gdzie nie jest obowiązkowo wymagany.

Doświadczenie

W przypadku osób, które się przekwalifikowują lub dopiero wchodzą na rynek pracy, ciężko może być wypełnić tą sekcję. Nie wpisywałbym tam rzeczy, które są z zamierzchłej przeszłości i totalnie nie związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Wyjątkiem mogą być jednak przypadki, gdy sama praca nie była związana z profilem stanowiska do którego pretendujesz, ale uważasz, że dzięki tej pracy rozwinąłeś umiejętności istotne w tym zawodzie, np. praca w zespole, kontakt z klientem, itp.

Jesteś na początku drogi do zostania testerem? Skorzystaj z przygotowanego przeze mnie planu nauki.

Warto tą sekcję wzbogacić o informację o niekomercyjnym doświadczeniu związanym z testowaniem. Brałeś udział w crowdtestingu, testowałeś projekt open-source? To jest dobre miejsce, by to opisać. Pamiętaj, żeby zawrzeć konkrety. Podobno na ludziach wrażenie robią liczby. W przypadku crowdtestingu napisz w ilu cyklach testowych brałeś udział, ile zgłosiłeś defektów, ile z nich zostało uznanych, do jakiej rangi dobiłeś. Opisz też w kilku zdaniach jakiego rodzaju projekty miałeś okazję testować np. web, mobile, oraz jakie testy wykonywałeś.

Umiejętności

Wpisz to, w czym się dobrze czujesz. Musisz wiedzieć o tym, że każda rzecz, którą wpisujesz może zostać zweryfikowana. Jeśli Twoja wiedza jest mała lub przestarzała, to warto się zastanowić, czy to co będziesz w stanie pokazać w trakcie rozmowy będzie na plus czy raczej na minus. Warto kierować się wymaganiami zawartymi w ogłoszeniu. Długa lista umiejętności nie zrobi wrażenia jeśli tak naprawdę ich nie masz. Bardzo złe wrażenie robi kandydat, który w CV chwali się wieloma umiejętnościami, a w trakcie rozmowy wychodzi, że to była godzina lub dwie na kursie lub szkoleniu i wiedza jest znikoma. Umiejętności, które nie są zbyt silne dodaj wtedy, jeśli są wymagane, żeby Twoja wiedza została zweryfikowana podczas rozmowy. W każdym przypadku dodaj informację o poziomie danej umiejętności.

Kursy, szkolenia

Dodaj informacje o ukończonych kursach oraz szkoleniach. Możesz w kilku podpunktach opisać opanowany zakres wiedzy. Na tym bym jednak nie poprzestawał. Niemal w każdym CV, które przeglądałem, był wpisany jakiś kilkumiesięczny kurs lub przygotowanie do certyfikatu ISTQB. Warto jednak zadbać o coś, co wyróżni Twoje CV od dziesiątek czy setek innych.

Wisienka na torcie

Do tego potrzebna jest wisienka na torcie, coś, co pokaże Twoje zaangażowanie oraz umiejętności w szerszym zakresie. Kursy, szkolenia kończy wiele osób, ale samo ich ukończenie nie mówi nic o poziomie kompetencji kandydata. Możesz jednak pokazać swój sposób myślenia i podejście do rozwiązywania pewnych zadań testerskich. W tym celu przygotuj dokument (word, mind mapa – forma dowolna), w którym przedstawisz jakbyś podszedł do testów wybranej aplikacji lub formularza. Możesz skorzystać z przygotowany przeze mnie zadań. Wykorzystaj całą swoją wiedzę i to, czego się nauczyłeś. Opisz podejście do testów, zaproponuj narzędzia, przykładowe przypadki testowe, znalezione defekty. Możesz przygotować raport z testów. Umieść taki dokument w sieci i podlinkuj w CV. Upewnij się, że dokument jest dostępny dla każdego. Jestem pewny, że to będzie dodatkowy atut i powie o Tobie coś więcej. Pokaże też Twoje zaangażowanie i pomoże Ci wyróżnić się spośród konkurentów.

Historia

CV to zwykle pierwsze, co widzi Twój potencjalny pracodawca. Jeśli pozytywnie przejdzie weryfikację, to czeka Cię kolejny etap. Przygotuj się do rozmowy nastawiając się na opowiedzenie o sobie. Zwykle jest to jedna z pierwszych części rozmowy rekrutacyjnej, choć czasami ten temat pojawić może się już wcześniej. Coraz więcej firm przeprowadza wstępną selekcję w trakcie rozmowy telefonicznej. Bądź więc na to gotowy.

Podsumowanie

Podsumowując, najważniejsze punkty to:

 • CV przygotuj w języku angielskim
 • zadbaj o zwięzłą treść – maksymalnie 1-2 strony
 • opisując doświadczeniu skup się na rzeczach związanych z zawodem
 • dodaj informację o niekomercyjnym doświadczeniu
 • odpowiadaj na wymagania w ogłoszeniu
 • zadbaj o wisienkę na torcie
 • przygotuj sobie historię do opowiedzenia

Zgarnij zniżkę na „Pasję Testowania”

Śledź wydarzenie na facebooku i zgarnij zniżkę dla siebie.

6 uwag do wpisu “Jak napisać CV, by zainteresować rekruterów

 1. Pingback: Jak zostać testerem – plan nauki – Bugfree blog

 2. Pingback: Zgarnij sobie zniżkę – Bugfree blog

 3. Pingback: Zostać testerem – mission impossible? – Bugfree blog

 4. Pingback: Jak zostać testerem – plan nauki 2021 – Bugfree blog

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s