Jak zostać testerem – plan nauki 2021

Plan nauki, który opublikowałem rok temu cieszył się rekordowym zainteresowaniem na moim blogu. Po roku przyszedł czas na aktualizację. Plan zrewidowałem po pewnych przemyśleniach minionego roku. Z jednej strony miałem okazję popracować w nowym środowisku, z drugiej strony postanowiłem przyjrzeć się aktualnym wymaganiom, które pojawiają się w ofertach pracy. Co z tego wyszło? Zapraszam do lektury.

Większość zagadnień, które wymieniłem rok temu uważam za wciąż aktualne. Nadal rośnie zainteresowanie branżą IT, a ścieżka testerska wciąż uważana jest za jedną z najprostrzych do osiągnięcia celu. Rok 2020 stał pod znakiem pandemii COVID-19, która nie sprzyjała wielu gałęziom gospodarki. Sytuacja ta mogła jeszcze bardziej zwiększyć ilość osób zainteresowanych przebranżowieniem, choć i w IT sytuacja przez chwilę była niepewna.

Jeszcze więcej materiałów

Myślę, że w obecnym czasie problemem nie jest dostępność materiałów, z których można skorzystać podczas nauki. Możliwości jest bardzo dużo: kursy, szkolenia, dedykowane kierunki studiów, blogi, podcasty, książki. Pandemia wpłynęła na zwiększenie ilości dostępnych materiałów. Jeszcze więcej aktywności przeniosło się bowiem do sieci, a kursy tworzone, już nie tylko przez wyspecjalizowane firmy, ale także osoby prywatne wyrastały jak grzyby po deszczu. Co wybrać i na co się zdecydować, by nauka była efektywna? Jak to wszystko ułożyć? Czego warto się nauczyć, żeby wejść na rynek pracy? Jaki materiał należy opanować przed pierwszą rekrutacją? Te pytania zadawane są wciąż bardzo często.

Teoria

Wiedza teoretyczna jest jednym z elementów do przyswojenia. Do nauki można wykorzystać książki lub blogi. Materiałem obowiązkowym wydaje się być sylabus ISTQB dla poziomu podstawowego. Zapoznaj się z nim nawet jeśli nie planujesz certyfikacji. Znajomość podstawowych pojęć będzie ważna w kontekście rekrutacji i nawiązania wspólnego języka z rekruterami. Sylabus nie powinien być jednak jedynym źródłem wiedzy, ponieważ moim zdaniem odstaje od rzeczywistości, z którą możesz się spotkać w późniejszej pracy.

Na samej teorii nie spędzaj też zbyt wiele czasu. To co będzie miało dużo większe znaczenie, to umiejętności praktyczne, sposób rozwiązywania problemów i podejście do testów. Przez sylabus można przebrnąć w kilka dni. Później możesz wracać do konkretnych pojęć w celu ich utrwalenia, ale to polecam robić w trakcie wykonywania zadań praktycznych.

Czas na naukę

 • sylabus – 3 dni**
 • inne źródła teorii – 3 dni
 • odświeżanie teorii w trakcie praktyki – proces ciągły

*na obrazku przedstawiłem przykładowy plan nauki, **jeden dzień rozumiany jako 8 godzin

Praktyka

W ramach budowania podstaw testerskiego rzemiosła, przećwicz:

 • przygotowywanie przypadków testowych,
 • wykonywanie podstawowych testów,
 • raportowanie błędów.

Możesz to zrobić na różne sposoby np. poprzez crowdtesting, instalując jedną z aplikacji Mr Buggy lub wyszukując podobne aplikacje w internecie. Bez wątpienia na ten element powinien poświęcić jak najwięcej czasu.

Czas na ćwiczenia

 • 2-3 tygodnie

Co jeszcze warto opanować?

Powyższe elementy to zdecydowanie zbyt mało, żeby udać się na pierwszą rozmowę rekrutacyjną. O czym jeszcze warto poczytać i czego się dowiedzieć?

Agile

Niemal każda firma chwali się realizacją projektów w agile. Warto zatem zapoznać się z tym tematem i poznać trochę pojęć. Temat nie jest zresztą specjalnie skomplikowany.

Czas

 • 1-2 dni

SQL

Praca z bazami danych to często codzienność testerów. Naucz się zatem podstaw, składni i najważniejszych pojęć. W sieci znajdziesz mnóstwo tutoriali.

Czas

 • 3-5 dni

API testing

Testowanie API to element, który coraz częściej pojawia się w pracy testera. Poświęć kilka dni na naukę metod HTTP oraz kodów odpowiedzi. Będzie to też dobra okazja do zapoznania się z narzędziami developerskimi (devtools) w przeglądarce oraz np. z Postmanem.

Czas

 • metody HTTP oraz kody odpowiedzi – 2 dni
 • devtools – 2 dni
 • Postman podstawy – 3 dni

Angielski

Bez znajomości języka angielskiego ani rusz w IT. Pracuj nad tym elementem równolegle z nauką testowania.

Czas

 • trudny do oszacowania

Narzędzia

W większości ogłoszeń o pracę, pojawiają się wymagania związane z wiedzą na temat narzędzi, z których korzysta się w pracy codziennej. Na bazie ogłoszeń możesz zbudować sobie zestaw do dalszego zgłębienia. Dla części z nich bez problemu znajdziesz tutoriale, filmy, które pomogą Ci zbudować podstawową wiedzę. Więcej możesz dowiedzieć się instalując sobie wersję demo.

Jira, Xray, Git – to tylko kilka narzędzi, z którymi możesz się zetknąć w późniejszej pracy. Zdecydowanie polecam zapoznać się z nimi. Ta wiedza bez wątpienia zaowocuje w przyszłości.

Na pracy z narzędziami nie oszczędzałbym czasu. Po ostatnim roku dodaję do listy jeszcze kilka narzędzi i technologii: Gitlab pipeline, docker, praca w konsoli git bash (Vim, grep, scp, cat, itp), AWS (EC2, S3), jenkins.

Czas na zapoznanie z narzędziami

 • 12-15 dni

Konferencje lub meetupy

Naukę testowania możesz urozmaicić sobie udziałem w konferencji lub meetupie. To doskonała okazja na posłuchanie ciekawych wystąpień oraz poznanie ludzi ze świata IT. W oczekiwaniu na kolejną edycję konferencji, już teraz możesz znaleźć na youtube prelekcje z poprzednich. W 2020 większość inicjatyw została przeniesiona do sieci, co moim zdaniem, zwiększyło ich dostępność, bo odpadają koszty związane z dojazdami.

Przygotowanie do rekrutacji

W trakcie nauki, nie zapomnij o tym, że nadejdzie moment wejścia na rynek. To wiąże się ściśle z procesem rekrutacyjnym. Warto mieć to cały czas w pamięci i zadbać o to, by mieć jakiegoś asa w rękawie, którym przekonasz przyszłych rekruterów. Moim zdaniem warto dokumentować efekty nauki poszczególnych elementów wymienionych powyżej. Przygotuj coś z czego będziesz dumny i czym możesz zainteresować potencjalnego pracodawcę.

Skorzystaj z moich rad na temat przygotowanie CV.

Od czego zacząć

Większość opisanych powyżej zagadnień przedstawiam w szerszy sposób w książce „Pasja Testowania”. Jej drugie wydanie przygotowane zostało z wydawnictwem Helion i pojawi się już 19.01.2020. Już teraz możesz ją zamówić w przedsprzedaży w najlepszych księgarniach m.in. empik, PWN, Helion. Znajdziesz tam jeszcze więcej przydatnej wiedzy oraz ćwiczenia. Wierzę, że opanowanie materiału zawartego w książce, przygotuje Cię do pracy w roli testera. Książka dostępna jest w wersji ebook oraz w wersji papierowej. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie książki.

Pasja testowania to podręcznik przeznaczony dla osób, które stawiają pierwsze kroki w świecie IT i rozważają, czy praca testera, ważna i nieźle płatna, jest dla nich. Tester oprogramowania – to brzmi dobrze! Tylko na czym polegają jego zadania? Jakich umiejętności się od niego wymaga? Znajomość których narzędzi będzie oczekiwana? Skąd czerpać o nich wiedzę? I przede wszystkim: jak się przekonać, czy będzie się dobrym testerem?

Na te i inne pytanie odpowiada Pasja testowania. Dzięki tej książce poznasz teoretyczne podstawy pracy testera, zrozumiesz, na czym polega jego warsztat i z jakich elementów się składa, dowiesz się też, jak zabrać się do pracy testerskiej. Autor, praktyk z kilkunastoletnim stażem, wprowadzi Cię w te zagadnienia krok po kroku. Co więcej, obali najpowszechniejsze mity krążące w światku testerów i zwróci uwagę na klienta, czyli prawdziwego odbiorcę efektów Twojej pracy. Na deser zaś pozwoli Ci samemu się przetestować – proponuje bowiem szereg ćwiczeń, dzięki którym zostaniesz prawdziwym mistrzem testowania.

Przeczytaj fragment

„Pasja Testowania” to przewodnik, z którego dowiesz się jak:

👉 zgłaszać defekty oraz przygotowywać przypadki testowe
👉 przygotować estymację zadań testerskich oraz co uwzględniać w estymacjach (przykładowe checklisty estymacyjne)
👉 przygotować dokumentację testową (przykładowy test plan oraz raport z testów)
👉 przygotować się do procesu rekrutacji

Książka zawiera dużo przykładów oraz ćwiczeń, dzięki którym rozwiniesz swoje umiejętności praktyczne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s