Test:Fest 2020 – moja relacja

W tym roku konferencja odbyła się w dniu 29.02.2020. Czyż można wyobrazić sobie lepszą datę na konferencję testerską? Po prostu trzeba było tam być. W końcu to jedna z najlepszych konferencji testerskich w Polsce, a w dodatku darmowa.

Agenda

Ogarnęło mnie zdumienie gdy zobaczyłem agendę szóstej już edycji. Organizatorzy przygotowali jeszcze więcej ścieżek, a wśród nich hardcore stream. Poza tradycyjnymi wykładami, nie zabrakło paneli dyskusyjnych, warsztatów oraz case study. Gdyby jednak komuś nadal było mało, to pojawiła się jeszcze jedna nowość, czyli Test Clinic. Mógł się tam zgłosić każdy ze swoją przypadłością (problemem), a doświadczeni lekarze-testerzy pomagali je rozwiązywać. Bardzo ciekawa inicjatywa. Agenda na bogato, ale co z tego wybrać dla siebie?

Mój wybór

Po przeanalizowaniu bogatej oferty, zdecydowałem się pójść na poniższe wykłady.

1. Baw się sam - PRZEMYSŁAW LIBUDZIC
2. A critical approach to using analytics for testing - JULIAN HARTY
3. Bezpieczeństwo projektów IT - (nie)techniczne problemy każdej firmy - KAMIL GORYŃ
4. Ma działać szybko - czego tu nie rozumiesz? - EMILIA LENDZION-BARSZCZ, TOMASZ KONIECZNY
5. Czemu nie ucząc się o AI skazujesz się na porażkę - lekcja pokory z Chin - MARCIN SIKORSKI
6. I wtedy wchodzę ja, cały na biało, czyli jak budować markę osobistą odpowiedzialnie i bez ściemy - MARTA KACPRZAK
7. The Tester - TOMASZ DUBIKOWSKI

Trzy najlepsze prezentacje

Tym razem zdecydowałem się na opisanie tylko trzech najlepszych prezentacji.

Miejsce 3. Marta Kacprzak

Marta opowiedziała o budowaniu marki osobistej. Temat bardzo popularny w ostatnim czasie. Na początku przedstawiła definicję marki osobistej. Później przyszedł czas na narzędzia, z których można skorzystać, by lepiej poznać siebie – nasze mocne strony, jaki sposób pracy nam bardziej odpowiada. Jedną z metod jest także feedback od najbliższych osób, który dostarcza wiele informacji na temat tego jak jesteśmy postrzegani i jak się z nami pracuje.

Polecane narzędzia:

 • insights.pl
 • DISC
 • Reiss Motivation Profile
 • strengthsfinder.com
 • 16personalities.com
 • feedback 180, 360

Kolejne kroki w budowaniu marki osobistej według prelegentki, to:

 • dobre CV
 • profil na LinkedIn
 • odrobina fejmu od czasu do czasu

Marta opowiedziała też o typach osobowości Junga, które w skróconej formie przedstawione zostały na poniższej grafice, zaczerpniętej ze strony. Warto być świadomym, którym typem jesteś oraz różnic pomiędzy nimi. To może ułatwić dobieranie zadań dla konkretnej osoby oraz komunikację pomiędzy różnymi typami.

Na koniec Marta podzieliła się dekalogiem.

Myślę, że był to wykład dla każdego bez względu na poziom doświadczenia. Każdy mógł wyciągnąć z niego cenne informacje. Z pewnością była do przydatna porcja wiedzy dla osób wchodzących na rynek pracy.

Miejsce 2. Marcin Sikorski

Marcin Sikorski opowiedział o tym w jaki sposób Chińczycy rozwijają i wykorzystują AI. I tak pojawiają się wygenerowane przez AI twarze ludzi, a nawet model prezentera, który opowiada i gestykuluje. Pojawiają się coraz bardziej wymyślne i zaawansowane zastosowania AI. Marcin twierdzi, że wobec takich działań nie możemy pozostać obojętni. Już teraz powinniśmy zacząć zdobywać wiedzę o AI. W tym celu skorzystać można z:

W przeciwnym razie…

Miejsce 1. Tomasz Dubikowski

W ostatniej prezentacji szóstej edycji konferencji przenieśliśmy się w świat Testera-Wiedźmina, który przyjmuje zlecenia na bugi za sakiewkę. Tester podobnie jak Wiedźmin posługuje się dwoma mieczami:

 • srebrnym, bo jak wiadomo mowa jest srebrem, a testerzy dużo komunikują się z różnymi rolami
 • stalowym, bo testerzy mają nerwy ze stali.

Tomek zwrócił uwagę na coraz trudniejszą sytuację na rynku testerów. Z jednej strony coraz więcej osób przekwalifikowuje się na testera. Z drugiej coraz większa część testów realizowana jest przez inne role np. developerów. Jedno z drugim nie bardzo się zgrywa.

Następnie przedstawione zostały rozwiązania najczęstszych problemów, które występują pomiędzy biznesem, zespołem developerskim oraz managementem. Każdy z nich może stanowić nowy obszar rozwoju testerów. Warto się im zatem przyjrzeć.

 • event storming – nowa forma przedstawienia BDD, rozwiązanie problemów z komunikacją między biznesem oraz developmentem
 • contract testing – metoda, która może pomóc w przypadku wytwarzania zależnych komponentów przez dwa zespoły. Często pojawiają się wtedy trudności z integracją.
 • risk storming – gra karciana wpierająca przygotowanie strategii testów. Może też pomóc w budowaniu świadomości skomplikowania czynności testerskich. Łatwiej w ten sposób wytłumaczyć, z czego wynikają tak duże (na pierwszy rzut oka) estymacje
 • threat modeling – gra karciana, która pomaga zdefiniować najistotniejsze wymagania z dziedziny bezpieczeństwa

Podsumowując

Wrażenia ogólne

Szósta edycja to potwierdzenie faktu, że Test:Fest jest jedną z najlepszych testerskich konferencji w Polsce. Wydarzenie z roku na rok się rozwija, a organizatorzy dbają, by każdy z uczestników znalazł dla siebie coś cennego. Duża ilość ścieżek, różnorodna tematyka i świetna organizacja, to jest to co tygryski lubią najbardziej.

A jakie są Twoje wrażenia? Może byłeś/byłaś na innym wykładzie, panelu lub warsztacie, który ja ominąłem. Podziel się swoją opinią w komentarzu.

Jedna uwaga do wpisu “Test:Fest 2020 – moja relacja

 1. Pingback: W oczekiwaniu na TestingCup – Bugfree blog

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s