Test:Fest 2019 – moja relacja

dav

Tegoroczna edycja Test:Fest odbyła się 23 lutego. Jednak przygotowania do tej imprezy nawet jako uczestnika, zacząłem dużo wcześniej.

Wejściówki

Z lat ubiegłych pamiętam trudność z pozyskaniem wejściówki, które rozchodziły się w zastraszającym tempie. Ostatnim razem nie miałem wystarczająco szczęścia, by załapać się na konferencję. Dlatego też ucieszyłem się, kiedy okazało się, że tym razem organizatorzy zmienili podejście do rozprowadzania biletów. Standardowe zapisy, zostały tym razem zastąpione wypełnieniem ankiety. Na podstawie udzielonych odpowiedzi nastąpił przydział wejściówek. Jest to coraz bardziej powszechny sposób w przypadku darmowych konferencji.

Mniej więcej miesiąc przed terminem konferencji, udostępniony został formularz do wypełnienia, by mieć szanse na wejście na wydarzenie. W pierwszym dniu zadumałem się zbyt długo nad przygotowaniem odpowiedzi, która zagwarantowałaby mi udział w konferencji. To spowodowało pewien problem z przesłaniem formularza. Kolejnego dnia podjąłem kolejną, tym razem udaną próbę. Później jeszcze kilka dni niepewności i wspaniała wiadomość o przyznaniu biletu.

Jak co roku były też inne możliwości pozyskania bilety np. licytacja WOŚP, konkursy organizowane przez meetupy, czy też przez samych organizatorów.

Agenda

Kolejne dni upłynęły na ujawnianiu dalszych prelegentów, a wraz z nimi tematów tegorocznych wystąpień. Wciąż jednak czekałem na ujawnienie agendy, bo wiadome było, że będzie kilka równoległych ścieżek. A to, wiadomo, uniemożliwia uczestnictwo we wszystkich prelekcjach, warsztatach czy panelach.

Agenda została upubliczniona mniej więcej dwa tygodnie przed wydarzeniem. Przejrzałem ją i wybrałem tematy, które czułem, że będą dla mnie interesujące. Poniżej można znaleźć listę. W przypadku kilku godzin nie byłem w stanie się zdecydować, dlatego są tam nakładające się punkty z programu.

08:15 AM - 09:00 AM Rejestracja/Registration
09:00 AM - 09:20 AM rozpoczęcie / official conference opening
09:20 AM - 10:05 AM DIY: Build a Robot (PL)  TOMASZ DUBIKOWSKI
10:05 AM - 10:25 AM Przerwa kawowa / Coffee break
10:25 AM - 11:05 AM Wyznania Anonimowego Testera IoT – jak uczynić projektowe porażki heroiną swojej kariery (PL) MARCIN SIKORSKI
11:15 AM - 12:00 AM Shift-left nonfunctional testing – Security (EN) MICHAŁ 
          BUCZKO
 12:00 AM - 01:40 PM Obiad / Lunch
 12:00 AM - 12:50 PM Lean Coffee for lunch (PL/EN) MACIEJ WYRODEK
 12:50 AM - 01:40 PM Bring your problem, share your idea (a.k.a report an issue, provide a quick fix) (PL/EN) ANNA PACIA , DAWID PACIA
01:40 PM - 02:25 PM DevTools, nie tylko dla developerów (PL) MARCIN MILEWICZ
02:30 PM - 03:15 PM Testing challenges at microservices world (EN) OLEKSANDR ROMANOV
03:15 PM - 03:35 PM Przerwa kawowa / Coffee break
03:35 PM - 04:20 PM Testing in the digital age; AI makes the difference (EN) RIK MARSELIS
04:25 PM - 05:10 PM Devices and Desires: as humans how do we experience 
          software? (EN) ISABEL EVANS
05:10 PM - 05:30 PM zakończenie / official conference ending

Tak oto przygotowany wyruszyłem w sobotni poranek na Test:Fest.

Otwarcie konferencji

Tradycyjnie event rozpoczął się prezentacją wszystkich partnerów wydarzenia. Przedstawiono wszystkie firmy, bez których konferencja by się nie odbyła. Kolejnymi ważnymi grupami byli: prelegenci oraz wolontariusze. Nie zabrakło również przedstawienia samych organizatorów: Marta Firlej, Dariusz Olszewski, Anna Kovalchuk, Żaneta Nawrot, Tomasz Olszewski oraz Mateusz Holewski.

dav

DIY: Build a Robot – Tomasz Dubikowski

dav

Konferencję otwierała prezentacja keynote’a Tomasza Dubikowskiego. Najpierw posłuchaliśmy o ewolucji człowieka oraz dalszych krokach, które należy wykonać, żeby stać się robotem. Zrobotyzowaniem wszystkiego co się da, czyli tym do czego teraz zmierza świat.

Pięć zasad, by to osiągnąć:

 1. Do the same thinks but faster
 2. Think like a robot. Binary!
 3. Accept thinks without asking questions
 4. Processes over exploration
 5. Look into the past only

Oczywiście, cała ta prezentacja miała na celu pokazanie czego nie robić i w jakim kierunku nie iść, żeby być wartościowym testerem. To była pierwsza prezentacja Tomka, jaką widziałem na żywo. Wcześniej widziałem kilka w internecie i byłem pod olbrzymim wrażeniem zarówno wartości merytorycznej, jak i warstwy wizualnej. Nie inaczej było i tym razem. Fajnie się słucha wystąpień Tomka i zawsze genialnie wyglądają. Była też okazja zamienić kilka słów po zakończeniu wystąpienia.

Więcej wystąpień Tomka znajdziecie na jego stronie http://www.tomaszdubikowski.com/

Wyznania Anonimowego Testera IoT – jak uczynić projektowe porażki heroiną swojej kariery – Marcin Sikorski

sdr

Marcin podzielił się czterema historiami z jego pracy związanej z IoT. Każda z historii porównana była do innego rodzaju narkotyku. Posłuchaliśmy o LSD, metamfetaminie, heroinie, a niejako na deser zaserwowana została marihuana. Każda z tych opowieści dotyczyła innego projektu m.in. słuchawki bluetooth z dodatkowymi featurami czy zegarki z androidem.

Najważniejszym przesłaniem było jednak to, by zadbać w projekcie o zbieranie statystyk, liczb, którymi możemy posłużyć się do prezentacji stanu projektu w danym momencie. Liczby nie kłamią w przeciwieństwie do ludzi. Im mniejsze pole do interpretacji tym lepiej. Liczą się fakty, fakty, fakty.

Więcej na temat IoT znajdziecie na stronie https://smartrzeczy.pl/

Shift-left nonfunctional testing – Security – Michał Buczko

dav

Michał opowiadał o idei shift-left, ale nie w odniesieniu do testów funkcjonalnych, dla których jest to już popularna idea. Tym razem mieliśmy okazję posłuchać o wczesnym testowaniu security, jako przykład testów niefunkcjonalnych.

dig

Michał podzielił się swoim doświadczeniem odnośnie wykonywania testów bezpieczeństwa, co zwykle odbywa się na tydzień przez wdrożeniem na produkcję. Skutek jest taki, że nie ma czasu na poprawki błędów i usunięcie podatności, ponieważ wstrzymanie releasu nie jest zbyt popularne. Kończy się to zwykle dostarczeniem wersji z lukami bezpieczeństwa i poprawą ich w kolejnej wersji. A można przecież inaczej – wykonać pierwsze sprawdzenie dużo wcześniej.

Później wymienione zostały różne materiały (książki lub publikacje internetowe), które są przygotowywane przez OWASP, z którym można uczyć się na temat testowania security. Wśród nich znajdziemy: Automated Thread Handbook, OWASP TOP 10, TOP 10 Privacy Risks, Security Coding Practive, OWASP Cheat Sheet, Code Review Guild, OWASP Testing Guild oraz Mobile Security Testing Guide. Kolejnym elementem są potrzebne narzędzia takie jak PVS-Studio, Sonar Qube, Archery czy Lighthouse.

Lean Coffee for lunch – Maciej Wyrodek

Po kilku wykładach wybrałem się na panel dyskusyjne prowadzony przez Maćka Wyrodka. Panel był przeprowadzony w ciekawej formie, w której na początku każdy uczestnik mógł zgłosić dowolny temat w formie przyklejonej na tablicy karteczki. Później ludzie głosowali stawiając przy wybranych tematach plusik. Te, które cieszyły się największym zainteresowaniem zostały poddane 5-minutowej dyskusji z opcją przedłużenia o kolejne trzy. Gdy pierwotny czas 5 minut się kończył, grupa poprzez głosowanie decydowała o kontynuowaniu lub nie dalszej debaty.

Wybrane zostały tematy:

 1. O co pytać przy zmianie firmy lub projektu?
 2. Komunikacja w zespołach rozproszonych
 3. Wdrożenie nowych pracowników
 4. Jak sprawić, żeby ludzie nie bali się porażki
 5. Cechy dobrego testera

Panel dyskusyjny jest zawsze ciekawą formą wymiany wiedzy i doświadczenia ze względu na swoją formę. Jest to dyskusja wielu osób z różnych firm, z różnymi doświadczeniami, gdzie można poznać różne punkty widzenia jednego tematu. To może pozwolić nam otworzyć się na rzeczy, których do tej pory nie rozważaliśmy.

DevTools, nie tylko dla developerów – Marcin Milewicz

Prezentacja zgromadziła bardzo dużą widownię. Na sali brakowało miejsca. Część ludzi stała. Niestety dla mnie nie była szczególnie interesująca, gdyż skupiała się na podstawach narzędzia. Nie było tam dla mnie nic odkrywczego. Spodziewałem się więcej i bardzo jestem zainteresowany tym tematem. Jednak trochę już używałem devtools, a to jak dla mnie było wprowadzenie do narzędzia. Nie wytrwałem na tej prezentacji do końca… 

Testing challenges at microservices world – Oleksandr Romanov

dav

Tutaj mowa była o trendzie polegającym na odejściu od systemów monolitycznych i pójściu w kierunku mikroserwisów. Przedstawiona została koncepcja piramidy testów dla monolitów. Piramida składa się z warstw od dołu: unit testy, testy serwisów oraz testy end-to-end na szczycie. W przypadku mikroserwisów mamy do czynienia z trapezem testów, a ilość warstw jest dużo większa. Od dołu mamy: unity, testy komponentów, kontrakt testy, end-to-end testy, a na szczycie eksploracja.

Prezentacja raczej o podstawach niż głębsze zanurzenie się w temacie. Spodziewałem się czegoś więcej.

Testing in the digital age; AI makes the difference – Rik Marselis

dig

Rik Marselis jest współautorem książki Testing in the digital age, a wykład był przedstawieniem najważniejszych punktów w niej zawartych. Mieliśmy okazję posłuchać na czym polega testowanie inteligentnych maszyn. W takich testach Rik wyróżnia dwa obszary:

 1. Traditional testing: mechanical, electrical, information processing
 2. Digital testing: machine intelligence, business impact, social impact

Zwrócił też uwagę na to, że w przypadku testów inteligentnych maszyn różnicą jest oczekiwany rezultat, który zwykle przybiera postać pewnego zakresu danych wyjściowych. W testach tradycyjnych aplikacji spodziewamy się konkretnego wyniku, ale…

„AI makes a difference!!”

Devices and Desires: as humans how do we experience software? – Isabel Evans

dig

Zwykle na każdej konferencji jest co najmniej jedna prezentacja zupełnie z innej bajki. Prezentacja, która otwiera oczy na zupełnie inny aspekt testowania. Takie było dla mnie wystąpienie Isabel Evans. Opowiedziała o aspektach testowania, o których, przynajmniej ja, nie myślę na co dzień.

Czy za każdym razem mamy świadomość kto jest odbiorcą tego co robimy? Kto będzie tego używał? Isabel pokazywała statystyki, z których wynika, że całkiem sporo osób nie potrafi wysłać maila, a co dopiero używać bardziej skomplikowanej aplikacji. Był też temat accessibility, ale nie tylko w kontekście niepełnosprawności, ale także w dostępu (access) do danego rozwiązania. I tu ciekawostka około 5% ludzi w Londynie nie ma dostępu do internetu. Niesamowite informacje i sposób patrzenia na naszą pracę. Warto zobaczyć to wystąpienie jak już zostanie udostępnione przez organizatorów.

Wrażenia ogólne

Konferencja była świetnie zorganizowana. Zresztą nie chodzi tylko o tę edycję. We wcześniejszych latach było podobnie, zawsze mamy do czynienia z wysokim poziomem przygotowania wydarzenia. Tematyka wykładów i warsztatów była zróżnicowana, dzięki czemu każdy z pewnością znalazł coś dla siebie. Kilka dostępnych ścieżek nie pozwalało się nudzić. Świetne było też to, że w czasie przerwy obiadowej wciąż coś się działo i można było skorzystać z paneli dyskusyjnych.

Podsumowując jednym zdaniem: najlepsza darmowa testerska konferencja we Wrocławiu i jedna z najlepszych w Polsce. Już nie mogę się doczekać kolejnej edycji.

A jakie są Twoje wrażenia? Może byłeś/byłaś na innym wykładzie, panelu lub warsztacie, który ja ominąłem. Podziel się swoją opinią w komentarzu.

Jedna uwaga do wpisu “Test:Fest 2019 – moja relacja

 1. Pingback: Podsumowanie roku 2019 – Bugfree blog

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s