Ucz się testowania poprzez Crowdtesting

Od czego zacząć naukę testowania oprogramowania?

Przeglądając wiele blogów i postów na ten temat zauważyłem, że najczęściej pojawia się kilka źródeł, z których można czerpać wiedzę. Z częścią z nich możemy zacząć naukę w zaciszu domowym i we własnym tempie (książki, blogi, strony internetowe, kursy online, webinary czy crowdtesting). Inne (szkolenia, warsztaty, staże, praktyki) mogą wymagać dostosowania się do terminów, miejsca i formy ich prowadzenia. Zachęcam by pamiętać o tym, by dobierać metody i sposób uczenia się według własnych preferencji, by proces ten był najbardziej efektywne. Warto wykorzystać w tym celu cykl Kolba odnośnie uczenia się dorosłych.

candy-color-creative-54633

Crowdtesting jako jedna z metod

Dzisiaj chciałbym skupić się na crowdtestingu. Według mnie jest to jedna z lepszych metod do rozpoczęcia przygody budowania wiedzy na temat testowania. Może być to dobra metoda dla osób, które lubią praktykę. Jeśli ktoś miałby ochotę zacząć od tego, to może skorzystać z takich stron jak utest.com czy test.io. Ja osobiście wypróbowałem utest.com.

Dzięki poświęceniu swojego czasu na taką aktywność można doświadczyć testowania aplikacji webowych jak i mobilnych na Androida/iOS i zwiększyć swoją wiedzę w tym zakresie. Można też nauczyć się zgłaszania błędów wg ściśle zdefiniowanego sposobu (przy okazji zdobywając wiedzę na temat dołączania logów z developer toolsów z przeglądarki, a także z telefonów). Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że podejście do raportowania błędów zaproponowane na utest.com nie jest jedynym słusznym i że będzie ono efektywne w każdym projekcie komercyjnym.

Co jeszcze zyskasz przez crowdtesting?

Udział w projektach na utest, warto też wykorzystać do przeglądania błędów zgłoszonych przez inne osoby, które są zwykle udostępniane po zakończeniu danego Test Cycle. Pozwala to wyciągnąć wnioski o obszarach, które być może w naszych testach pominęliśmy, by dzięki temu usprawnić nasze podejście do testowania w kolejnym Test Cycle.

Nie tylko testowanie…

W ramach udziału w projektach możemy zostać też poproszeni o wypełnienie formularza Review, gdzie w rozbudowany sposób powinniśmy się wypowiedzieć na temat naszych wrażeń na temat testowanej aplikacji. Formularz dotyczy takich aspektów aplikacji jak: Usability and Design, Features and Functionality, Performance, Pros and Cons. Jest to fajny sposób do wyrobienia w sobie nawyku nieograniczania się tylko do samego testowania, ale ogólnej oceny testowanej aplikacji i szerszego spojrzenia.

Celowo pomijam tutaj fakt możliwości zarobienia jakichkolwiek pieniędzy gdyż nie to powinno być celem, a budowanie wiedzy na temat testowania.

Więcej na temat nauki testowania znajdziesz w mojej książce „Pasja Testowania„.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s