Tym razem postanowiłem wybrać się do Poznania na pierwszą edycję konferencji PTaQ One Day Conference. Wcześniej, gdy tworzyłem listę testerskich konferencji w Polsce, nie widziałem o tym wydarzeniu. Dowiedziałem się niewiele przez samym wydarzeniem. Na szczęście zdobycie biletu nie było zbyt trudne.
Przed wyjazdem tradycyjnie przejrzałem agendę i wybrałem interesujące mnie punkty – lista poniżej.
09:45 - 10:30 Cybersecurity challenges AD 2019 10:45 - 11:30 OKRs go 'Agile' - 7 steps to a masterpiece 11:30 - 12:15 Testowanie gier >> lunch 13:00 - 13:45 Mobile TestOps. Jak przypadkiem wpadłem w TestOps tworząc laboratorium urządzeń mobilnych 13:45 - 14:30 Cuchnące testy. Systematyka, objawy, leczenie 14:45 - 15:30 W punkcie skupienia 15:30 - 16:15 Business-driven quality excellence. A model for offshore QA delivery 16:30 - 17:15 The psychology of testing or how to gain superpowers thanks to the discoveries of modern psychology
Cybersecurity challenges AD 2019 – Leszek Tasiemski

Konferencja zaczęła się od tematu związanego z bezpieczeństwem oraz kolejnymi wyzwaniami związanymi z tym zagadnieniem. Prezentacja była bardzo ciekawa. Na początku pojawiło się kilka statystyk odnośnie ilości ataków oraz lokalizacji skąd są wyprowadzane. Była też mowa o różnych typach ataków, z których wciąż najbardziej efektywnym jest phishing.
Kolejne coraz bardziej poważniejsze zagrożenie wynika ze zdobyczy technologi i możliwości miniaturyzacji. Pojawiają się różne miniaturowe roboty – chodzące lub latające, które niezauważone mogą dostać się do najcenniejszych zasobów firm, czyli serwerowni.
Prowadzący zwrócił uwagę także, że coraz powszechniejsza jest także kradzież zasobów naszych komputerów czy smartfonów np. w celu wydobywania kryptowalut.
OKRs go ‚Agile’ – 7 steps to a masterpiece – Tomek Dąbrowski

Na początku prezentacji przedstawiony został zarys historyczny i narodziny OKR – Objectives and Key Results. Idea narodziła się kilkadziesiąt lat wcześniej niż Scrum, który jest powszechnie znany. Przyznam, że wcześniej nie słyszałem o tej technice skutecznego stawiania celów. Po tej prezentacji będzie to temat do dalszego zgłębienia.
Następnie pokazanych było siedem kroków wdrażania tego podejścia w organizacji:
- Not about managing
- Strategic objectives
- Leadership team
- Rool-out support
- Bottom up
- Integrate into Agile
- Do checkin
Testowanie gier – Paulina Vera Shmidt

Kolejna prezentacja dotyczyła tematyki testowania gier. Prelegentka postanowiła rozprawić się z pytaniami, które najczęściej są jej zadawane podczas różnych spotkań. Można było się sporo dowiedzieć, ale mi brakowało konkretów. Wybrane pytania jak i odpowiedzi były bardzo wysokopoziomowe bez szczegółów, które mogłyby rzucić więcej światła na tą branże. Jak dla mnie temat mocno niewyczerpany, potraktowany po macoszemu.
Mogliśmy posłuchać o tym czy testy są automatyzowane, jakimi cechami powinien się charakteryzować tester gier, czy musi być znawcą sprzętu i co odróżnia testera gier od innych testerów. Zamiast odpowiedzi na banalne pytania chętniej posłuchałbym jak wyglądały testy w konkretnej grze, jakie były wyzwania, co było fajnego, a co upierdliwego.
Mobile TestOps. Jak przypadkiem wpadłem w TestOps tworząc laboratorium urządzeń mobilnych – Piotr Wicherski

Moim zdaniem najlepsza prezentacji na PTaQ, na której byłem. Opowieść, o tym jak z przygotowanego raportu na temat laboratorium urządzeń mobilnych narodził się spory projekt. Plan był na zrealizowanie go w miesiąc, a zajął rok. Wiele było na temat pojawiających się wyzwań oraz sposobach ich rozwiązania. A wszystko w ciekawej formie – dialogu prowadzącego z samym sobą. Rewelacyjne jest to, że Piotr postanowił się podzielić swoim doświadczeniem, co być może komuś pomoże w podobnej sytuacji. Idealne studium przypadku, z którego wiele osób może nauczyć się na błędach innych, choć chyba nie do końca to były błędy, a raczej wyzwania, które pojawiały się z kolejnymi tygodniami trwania projektu. Dla mnie REWELACJA!!
Cuchnące testy. Systematy, objawy, leczenie – Bartosz Walter

Prezentacja na temat test smells – pojęcia zapoczątkowanego przez code smells. Nie znałem tych zagadnień wcześniej, więc cieszę się, że wziąłem udział w tym wykładzie. Całość pokazana była w ciekawej formie porównania do środowiska medycznego. Prelegent przedstawił problemy, które mogą być związane z testami automatycznymi. Dla wybranych przykładów, wskazał także sposoby na ich rozwiązanie.
Poniżej lista test smells:
- kod jest nietestowalny
- test weryfikuje kilka rzeczy na raz
- brak asercji
- weryfikacja banałów przez asercje
- nadmiar mocków
- zmienność wyników w zależności od kontekstu
- brak powtarzalności wyników
- stan globalny o zależność kolejnościowe
W punkcie skupienia – Aleksandra Kornecka

Aleksandra Kornecka podzieliła się z uczestnikami swoimi doświadczeniami związanymi z podejściem radical focus. Jest to metoda osiągania celów opisane przez Christine Wodtke. Ola opowiedziała o swoich spostrzeżeniach, plusach i minusach, które ma okazje obserwować w swoim zespole gdzie to podejście jest testowane. Wygląda dość ciekawie. Na koniec dostaliśmy zestaw punktów-wskazówek, które mogą pomóc w zastosowaniu radical focus w naszym zespole. To bardzo cenna wiedza, bo zdobyta podczas rzeczywistej próby wdrożenia tej metody.

Business-driven quality excellence. A model for offshore QA delivery – Łukasz Pietrucha

Łukasz Pietrucha opowiedział o tym jak w Test Army zmienione zostało podejście do testowania. Dzięki temu testerzy mają mieć szeroką wiedzę w różnych dziedzinach testowania, przez co będą w stanie realizować kompleksowe usługi. Całość oparta na modelu T-shape, w którym zakłada się specjalizację w co najmniej jednym temacie oraz posiadanie wiedzy teoretycznej w pozostałych dziedzinach. Takie podejście pozwala na lepsze zapewnienie jakości i doradzanie klientom na co powinni jeszcze zwrócić uwagę np. security czy performance poza samymi testami funkcjonalnymi.
The psychology of testing or how to gain superpowers thanks to the discoveries of modern psychology – Bruno Mańczak
Niestety ten punkt zdecydowałem się ostatecznie odpuścić ze względu na narastające zmęczenie i widmo drogi powrotnej. Bardzo chciałem zobaczyć tą prezentację, ponieważ zwykle na konferencjach jest co najmniej jedno takie wystąpienie z innej bajki. Patrząc na opis, miałem wrażenie, że to będzie właśnie to. Zwykle rzucają one zupełnie nowe spojrzenie na testowanie, przynajmniej dla mnie tak jest. Dlatego bardzo sobie je cenię. No cóż tym razem, nie posłuchałem.
Wrażenia ogólne
Bardzo fajny event, który mam nadzieję będzie cyklicznie realizowany. Wydarzenie miało miejsce w budynku Politechniki Poznańskiej i było to moje pierwsze zetknięcie z salami wykładowymi po wielu latach. Fajnie było ponownie znaleźć się w takim otoczeniu. Przy okazji mogłem zobaczyć, że niektóre tradycje wciąż są żywe w narodzie jak np. pisanie/rysowanie po blatach i krzesłach.
Pingback: Podsumowanie roku 2019 – Bugfree blog