W zeszłym tygodniu udostępniłem na grupach FB ankietę na temat książek o testowaniu. W tym wpisie znajdziesz podsumowanie wyników udzielonych odpowiedzi.
Cel ankiety
Ankieta skierowana była do osób, które w ostatnich 2 latach przekwalifikowywały się na testera lub w tym czasie rozpoczynały swoją naukę w tym temacie. Moim celem było zorientowanie się, na ile dostępna jest w książkach wiedza na temat testowania.
Wyniki zamierzam wykorzystać w dalszych publikacjach. Zainteresowany byłem przede wszystkim opinią osób, które niedawno przebyły drogę by stać się testerem i dobrze znają realia występujące aktualnie na rynku IT. Wyniki z pewnością pomogą mi zaadresować potrzeby kolejnych osób, które są zainteresowane nauką testowania i chcą wejść do świata IT.
W sumie otrzymałem 30 odpowiedzi, za które bardzo dziękuję. Jeśli nie zdążyłeś wypełnić ankiety, a wciąż chcesz przekazać informację, napisz do mnie.
Przy okazji mam prośbę, by kontaktować się ze mną, jeśli brakuje ci wiedzy i nie możesz znaleźć materiałów na dany temat. Proszę także o komentarze do konkretnych postów, jeśli czegoś brakuje.
Pytanie #1
Czy w trakcie nauki testowania korzystałeś z książek?

17 osób odpowiedziało, że korzystało z książek w procesie nauki testowania. 13 osób udzieliło odpowiedzi, że nie korzystało z książek.
Pytanie #2
Na ile oceniasz przydatność książek w procesie nauki testowania?

Z powyższego wykresu wynika, że tylko 13 (43,4%) osób oceniło przydatność książek na 4 lub 5. Aż 10 osób (33,3%) oceniło przydatność książek na 1 lub 2, a 7 osób udzieliło neutralnej odpowiedzi.
Na poniższym wykresie widać rozkład ocen przydatności książek z uwzględnieniem odpowiedzi na pierwsze pytanie. Jak widać najniższe oceny pojawiły się w przypadku osób, które książek nie używały. W tym przypadku nie było ani jednej oceny powyżej 3. Wśród osób, które używały książek oceny są znacząco wyższe.

Pytanie #3
Czas na pytanie otwarte. Nie ukrywam, że to tutaj liczyłem na najbardziej konkretne i przydatne w przyszłości odpowiedzi.
Jakiej tematyki, która okazała się istotna w procesie rekrutacji, albo na początku pracy, brakowało w tych publikacjach?
Odpowiedzi znajdziesz poniżej. Najczęściej pojawia się informacja o braku przykładów, zadań, case study. W odpowiedziach brakuje mi szczegółów o jakie przypadki chodzi.
Zadam zatem pytanie pomocnice – czy chodzi o brak przykładów/zadań dotyczących:
- przypadków testowych
- dokumentacji testowej np. jak pisać test plan, test report
- sposobu przygotowania podejścia do testów na przykładzie jakiejś aplikacji
- czegoś jeszcze innego?
Tutaj znajdziesz kilka zadań. Czy to takich rzeczy brakowało w tych publikacjach?
Pojawiają się także pewne aspekty technicznej wiedzy jak SQL, C#, automatyzacja czy performance.
- case study przypadków
- było wszystko, tylko większość po angielsku
- jak układać przypadki testowe, jak testować
- więcej praktycznych przykładów, automatyzacja
- SQL, c#
- Książki dały jedynie ogólne pojęcia, największą robotę zrobiły zadania rekrutacyjne, a więc praktyka praktyka i jeszcze raz praktyka. Wpisanie znajomości lektury było też przydatne, by mieć coś więcej w pustym na początku CV
- Kilka publikacji, z którymi się spotkałam było całkiem oderwane od realiów i zupełnie do niczego nie przydatne
- Wiedzy faktycznie przydatnej w projektach
- Udało mi się znaleźć pozycję pokrywające się ze wszystkimi tematami, które były mi potrzebne. Jedynie nie wszystkie były po polsku, ale dla osoby aspirującej na stanowisko testera nie powinien być to problem. Wiedzę książkową uzupełniałem publikacjami internetowymi, stąd moja tak dobra ocena stanu literatury testerskiej, bo pozwoliło mi to lepiej zrozumieć treść książek.
- Konkretnych przykładów przypadków testowych
- Brakowało mi najbardziej opisu „dnia pracy” testera, jak wygląda praca testera. Konkretnych przykładów testów w projektach. Takie przykłady znalazłem jedynie w książce „Testowanie oprogramowania w praktyce” A. Romana i K. Zmitrowicz.
- Tylko sylabus i szkolenie pomogło mi w osiągnięciu znalezienia pracy, znajomość sql itd
- testowanie backendu – info o HTTP, rest, soap itp
- Żadnej. Wszystko już zostało napisane. Problem jest jedynie w tym, że nikt dobrych książek na polski nie tłumaczy i angielski to podstawa do nauki.
- Na początku pracy brakowało mi jedynie wiedzy o aplikacji, którą miałam testować. Tego oczywiście nie mogło być w żadnej książce ☺
- Konkretnych przykładów
- jasno opisanych przykładów praktycznych, jak krok po kroku robi się daną rzecz
- Uczyłam się z książek tylko będąc już w branży. Więcej mięsa: żeby patrzeć w konsolę, jakiś wstęp do linuxa – komendy ułatwiające przegląd logów.
- Workflow pracy przy różnych projektach
- Performance testy
- Za mało case study, brak zadań
- większej ilości przykładów zastosowania w praktyce