TEDxWSB 2019 – moja relacja

Kolejny tydzień, kolejna konferencja. Tym razem nie związana z IT czy testowaniem. Tym razem wybrałem się na TEDxWSB. Wiele słyszałem o TEDx-ach, wydziałem trochę wystąpień w internecie, ale nigdy nie brałem udziału w tym wydarzeniu. Poszedłem w poszukiwaniu inspiracji, a także by zdobyć nową wiedzę. Ta edycja odbyła się pod hasłem Healthy & Smart.

Healhy & Smart, czyli o czym?

Tematyka była dość rozległa – od uważności, przez drzemkę, śpiew, zero waste w kuchni, po VR i IoT.

Całość zaczęła się od opowieści o Marianie i jego idealnym życiu. Była to prezentacja o dwóch sposobach podejścia do życia:

 • to oni mi to robią, oni mi kazali, oni mnie zmusili
 • ja wybieram, ja chcę albo ja nie chcę

Agnieszka Lipka-Maziarz mówiła o poczuciu sprawczości. Sami dokonujemy wyboru, które podejście stosujemy w życiu, w jaki sposób reagujemy i jak bardzo kontrolujemy nasze emocje. Które podejście TY wybierasz?

Uważność lekiem na wszystko

Później Agnieszka Mikołajska opowiadała o uważności i jej wpływie na życie i marzenia. Prelegentka przywołała historie dwóch osób, które odmieniły swoje życie i spełniły marzenia dzięki uważności.

Dwie pierwsze prezentacje nie były dla mnie niczym nowym. Z tą tematyką spotkałem się już wcześniej. Inaczej jednak było z kolejną prelekcją, czyli wystąpieniem Małgorzaty Wypych.

Pole minowe wsparcia psychologicznego w pracy

Trzecia prezentacja poruszała bardzo istotny temat zdrowia psychicznego i jego wpływu na pracę. Temat, który nie jest zbyt popularny, ale ma istotne znaczenie i dotyczy coraz większej ilości osób. Uświadomiło mi to, że osoby z którymi pracujemy mogą być dotknięte zaburzeniami depresyjno-lękowymi, zaburzeniami osobowości. Poza tym mogą przeżywać rozwody, choroby, czy śmierć bliskich. Wszystko to ma znaczący wpływ na efektywność naszej pracy, zachowanie i relacje. Warto mieć to na uwadze, bo tematy takie jak work-life balance są obecne w naszych firmach, a na temat zdrowia psychicznego nie rozmawiamy wcale.

To była bardzo ważna prezentacja i warto ją zobaczyć. Szczególnie osoby, które pełnią funkcję liderów, menadżerów powinny zapoznać się z tym materiałem.

Wielka siła małej drzemki

Magda Filcek opowiadała o swoim projekcie Kawiarenka Snu, w którym można skorzystać z kojącej mocy drzemki (mieści się we Wrocławiu). Było o zaletach, które daje taka krótka, około 20-minutowa przerwa. Co ciekawe, Kawiarenka Snu została wykorzysta w czasie Szczytu Klimatycznego, a projektem bardzo mocno interesuje się NASA.

Zestresowani stresem

Marzena Jankowska mówiła o istocie nastawienia do różnych rzeczy, np. do sytuacji stresowych. Okazuje się, że dobre nastawienie ma pozytywny wpływ na odczuwanie bólu, a także na gospodarkę hormonalną. Wszystko zależy od uwagi, która może być skierowana tylko na jedną rzecz w danej chwili. Bardzo ciekawe spojrzenie na temat – warto zobaczyć.

Zero waste w kuchni

Sylwia Majcher zwróciła uwagę na marnowanie żywności. Każdy z nas wyrzuca średnio 4 kg jedzenia miesięcznie. W skali roku i ilości osób daje to ogromne ilości zmarnowanej żywności. Podała też kilka wskazówek, jak można temu przeciwdziałać.

 • kluczowe jest wybieranie się na zakupy z listą, by nie kupować więcej, niż trzeba
 • większość produktów nadaje się do spożycia po upływie terminu ważności
 • wykorzystywać całe produkty np. liście rzodkiewek, natkę marchewki
 • kupować nieidealne warzywa i owoce np. samotne i ciemne banany

Może dzięki temu dojdziemy do takiego etapu, na jakim jest Sylwia Majcher. Niania jej dzieci zaproponowała, że będzie przynosić maluchom kanapki, bo w lodówce jest tak pusto. Ona natomiast, z tego co się w tej lodówce znajduje, gotuje 3-daniowy obiad 🙂

Wirtualnym kłamstwem w realne granice

Musisz to zobaczyć!! Zdecydowanie najlepsze wystąpienie tej edycji TEDxWSB. Piotr Łój opowiadał o projektach, które realizuje z wykorzystaniem technologii VR. Nie będę się tutaj rozpisywał, to trzeba po prostu obejrzeć samemu. Wystąpienie jest o niesamowitych wynikach jakie można uzyskać wykorzystując VR w medycynie i leczeniu.

Skutki uzależnienia od smart produktów

Marcin Sikorski opowiadał o cenie, jaką płacimy za uzależnienie od technologii smart. Opłata podzielona jest na:

 • cenę bazową – problemy zdrowotne wynikające z korzystania np. ze smartfonów, takie jak: zła postawa, problemy z szyją, ale także używanie urządzeń, na których znajdują się ogromne ilości bakterii
 • podatek – ogromne ilości informacji, które są o nas zbierane, coraz trudniej mówić o bezpieczeństwie
 • napiwek – relacje, jakie mamy między sobą i coraz gorsze statystyki na temat ilości samobójstw i okaleczania się

Interesująca prezentacja poprowadzona w fajny sposób.

Podsumowanie

Pierwszy TEDx za mną. Wybrałem się tam w poszukiwaniu inspiracji i po cichu liczyłem na to, że trafi się tam perełka. Perełka, jaką kilka lat temu było wystąpienie Jacka Walkiewicza – Pełna moc możliwości. Czas pokaże, czy któreś z tych prezentacji odniesie podobny sukces.

Według mnie było jedno, które może do tego miała pretendować. Jest to wystąpienie Piotra Łoja, który robi wspaniałe rzeczy wykorzystując VR. Nie zdawałem sobie sprawy z tego, że są takie możliwości i jak pozytywne skutki można osiągnąć w ten sposób. Dzięki tej prezentacji teraz już wiem. Dziękuję za podzielenie się tą historią.

Drugie wystąpienie, na które zwróciłem uwagę, porusza bardzo ważny aspekt naszego życia. Coś, co często jest marginalizowane i jest tematem tabu. Mowa oczywiście o prezentacji Małgorzaty Wypych – Pole minowe wsparcia psychologicznego w pracy. Niesamowicie istotne zagadnienie.

Top 3 kończy, moim zdaniem, temat Skutki uzależnienia od smart produktów Marcina Sikorskiego. Bardzo dobrze słuchało się tego wystąpienia, a samo zagrożenie związane z różnymi urządzeniami jest coraz bardziej powszechne, choć czasami możemy sobie nie zdawać z tego sprawy. Teraz jednak wiem o tym dużo więcej.

Wszystkie wystąpienia możesz zobaczyć tutaj. Zachęcam do obejrzenia.

3 uwagi do wpisu “TEDxWSB 2019 – moja relacja

 1. Pingback: Quality Excites 2019 – moja relacja – Bugfree blog

 2. Pingback: ITmatters – moja relacja – Bugfree blog

 3. Pingback: Podsumowanie roku 2019 – Bugfree blog

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s