ITmatters – moja relacja

O ITmatters dowiedziałem się gdzieś w okolicach lutego. Już wtedy zapowiadało się jako coś zupełnie nowego na mapie wydarzeń związanych z IT. Przede wszystkim ze względu na tematykę, która raczej na konferencjach IT nie gości. Mianowicie chodzi o szeroko rozumianą różnorodność. Tym razem chodziło o tę ludzką, nietechniczną część pracy zespołów.

W pierwszej kolejności zgłosiłem się do Asi Moćko-Łazarewicz z propozycją wsparcia promocji wydarzenia. Chętnie pomagam organizatorom konferencji/eventów testerskich czy związanych z IT. Tym bardziej, że tematyka wydała mi się bardzo interesująca i istotna. Z wielkim zaciekawieniem wybrałem się na konferencję.

The little thing – Zbyszek Moćkun

Konferencję rozpoczął wykład Zbyszka Moćkuna, który opowiedział o tym, jak wyglądał proces rekrutacyjny oraz późniejsza praca z osobą z zespołem Aspergera. Wszystko zaczęło się, gdy firma asperIT, zajmująca się osobami z Aspergerem, zgłosiła się z propozycją do Cognifide, a ci postanowili spróbować.

Przeprowadzona została standardowa rekrutacja składająca się z trzech kroków:

 • homework
 • technical interview
 • company interview

Rekruterzy techniczni nie zostali poinformowani o tym, że kandydat ma zespół Aspergera. Informację dostali jednak później kiedy to zespół miał podjąć decyzję o zatrudnieniu.

Cenne informacje pojawiły się w kolejnych częściach prezentacji. Opisany został proces wdrażania, a także współpracy z zespołem. To były bardzo istotne informacje dla mnie jako lidera zespołu.

Induction

 • współpraca z asperIT – ludzie z zespołu nie wiedzieli zbyt wiele na temat zespołu Aspergera. Współpraca miała na celu zbudowanie takiej świadomości.
 • trening dla line managera
 • w pierwszych tygodniach obserwator z asperIT spędził trochę czasu z zespołem i przyglądał się jak wygląda współpraca

Praca nad zadaniami

 • ludzie z Aspergerem potrzebują dobrze opisanych zadań
 • dobrze wykonują powtarzalne zadania, często wymagające skrupulatności, potrzebują też zadań rozwijających
 • one point of contact – nie są w stanie w ciągu dnia rozmawiać na temat zadań z wieloma osobami
 • wymagają stałego, uczciwego i jasnego feedbacku, który nie będzie zmiękczony, musi być przekazany wprost, by był zrozumiały
 • praca w agile jest wyzwaniem w przypadku ludzi z Aspergerem – ze względu na dużo interakcji z różnymi osobami

Accessibility

Pod koniec prezentacji poruszony był wątek związany z testami dostępności. Ludziom, którzy na co dzień nie mają ograniczeń, nie są świadomi z czym zmagają się takie osoby podczas używania nieprzystosowanych systemów. Nie inaczej było w zespole prowadzącego. Sytuacja zmieniła się jednak diametralnie gdy poprosili osobę niewidomą, żeby pokazała jak przegląda strony. Zaproponowali, by kupiła bilet online. Do tej pory accessibility, było pierwszą rzeczą, z której zespół rezygnował. Po tym, jak zobaczyli, jaki to wpływ na życie i funkcjonowanie osób, ta sytuacja się zmieniła. Ludzie się bardzo zaangażowali i stworzyli community skupione wokół accessibility.

Leading a successful team is looking beyond results – Ard Kramer

Ard Kramer jest test konsultantem oraz trenerem drużyny siatkarskiej. Podczas swojej prezentacji porównywał funkcjonowanie zespołu siatkarskiego do zespołu scrumowego. Według prelegenta. w obu przypadkach ważne powinno być skupienie na konkretnym zadaniu, a nie na ostatecznym rezultacie. Zawodnik powinien wykonywać swoje zadanie jak najlepiej, np. atak lub obronę, a nie myśleć o zwycięstwie czy zdobyciu mistrzostwa. W obu przypadkach należy pamiętać, że ludzie, z którymi pracujemy to profesjonaliści. Powinno się im zapewnić pewną autonomię – przecież wiedzą co mają robić.

Bez wątpienia jest to ciekawe podejście. Zastanawia mnie jednak jak to działa w świecie biznesu, gdzie bardzo często duży nacisk jest na osiągnięcie zysku, a nie tylko radości z dobrze wykonanego taska.

Wykład był naszpikowany cytatami, które mogą dawać do myślenia.

We never lose, we either win, or we learn

It’s the journey that matters. Not outcome.

Succcess is always a process. Never an event. Failure is always an event. Never a process.

New influences shaping IT teams – Aleksandra Warzecha, Paweł Milewski

Prezentacja składała się dwóch części. W pierwszej Aleksandra opowiedziała o coraz bardziej widocznym trendzie. Coraz więcej osób w IT ma wykształcenie nietechniczne. Wchodzą do IT poprzez bootcampy, których jest też coraz więcej. Ola sama przeszła taką ścieżkę. Taka tendencja skutkuje dużym zróżnicowaniem kompetencyjnym w zespołach IT. Bardzo często wcześniejsze nietechniczne doświadczenia lub wykształcenie jest pomocne w pracy programisty czy testera. Umiejętności takie jak: komunikacja, rozumienie biznesu, wrażliwość na potrzeby użytkownika, klienta czy kreatywność są niezwykle cenne w IT.

W części drugiej mowa była o międzynarodowym zespole, który składał się z ludzi pracujących na różnych kontynentach. Mieliśmy okazję dowiedzieć się, jakiego typu wyzwania pojawiają się w takim środowisku. Poznaliśmy też kilka wskazówek, jak sobie z nimi radzić.

Soft Skills in Tech World, Karen Celen, Iwona Suchomska

Była to prezentacja narzędzia Thalento, które wykorzystywane jest do tworzenia najbardziej wydajnych zespołów. Specjalnie zaimplementowany wzór pomaga z grupy osób formować najlepsze zespoły. Do tej pory narzędzie było wykorzystywane w innych obszarach, niż IT. Aktualnie trwają prace nad jego dostosowaniem do specyfiki branży IT. Zapowiada się interesująco.

Is there anything three Caucasian male (in their thirties) can tell you about diversity? – Jakub Marchwicki

Jakub Marchwicki podzielił się z nami swoją historią, czyli tym co robi, by zwiększyć zróżnicowanie wśród prelegentów na meetupach, które organizuje. Zauważył, zresztą słusznie, że jeszcze kilka lat temu środowisko prelegentów, zarówno konferencji technicznych, jak i meetupów, zdominowane było przez mężczyzn. Zaczął od własnego podwórka, a więc od tego na co ma wpływ. Dzięki świadomemu działaniu i wychodzeniu bezpośrednio do konkretnych osób, powoli zaczęła zwiększać się liczba prelegentek. Nie poprzez wielkie projekty, ale właśnie małe rzeczy można dokonać zmiany w najbliższym otoczeniu. Małe zmiany, które znajdują naśladowców są w stanie zmienić wiele.

Effective communication in international teams – Iga Machalewska

Iga Machalewska opowiedziała o swoich doświadczeniach pracy z ludźmi z różnych kręgów kulturowych. Zderzenie kultur skutkuje często sytuacjami, które są trudne do zrozumienia. W takim przypadku zapoznanie się z kulturą osób, z którymi pracujemy, wydaje się jedynym rozwiązaniem. Może to nie być specjalnie trudne gdy spotykają się ze sobą osoby lub zespoły z dwóch krajów. Z pewnością sporo wyzwań pojawi się gdy współpraca dotyczy większej grupy osób z różnych kontynentów.

Burnout syndrome – addressing the elephant in the room – Daria Dorda

Początek tego wystąpienia przypomniał mi jeden z wykładów tegorocznego TEDxWSB. Zaczęło się bowiem od statystyk ludzi cierpiących na różne dolegliwości zdrowia psychicznego. Liczby są spore, a to oznacza, że z dużym prawdopodobieństwem dotyczy to również nas lub osób, z którymi pracujemy. Później jednak mowa była o wypaleniu zawodowym, które również staje się coraz bardziej powszechne.

Zamiast opisywać tą część polecę ci jeden z odcinków podcastu Porozmawiajmy o IT, w którym Daria Dorda opowiadała o Zdrowiu psychicznym w IT.

Podsumowanie

Bardzo się cieszę, że wybrałem się na ITmatters. Wiele ciekawych tematów i punktów widzenia. Podczas konferencji poruszone zostały tematy związane z różnorodnością kulturową, wiekową, doświadczeń, płci czy narodowości. Do tego tak ważne zagadnienia jak zdrowie psychiczne czy dostępność. Tematy niezwykle istotne, o których zbyt wiele nie mówi się w kontekście IT. Jest jednak szansa, że to się zmieni dzięki takim wydarzeniom jak ITmatters. Mam więc nadzieję, że nie było to jednorazowe spotkanie, a raczej początek cyklicznych rozważań, rozmów i dyskusji o różnorodności w IT. Brawa dla organizatorki Joanny Moćko-Łazarewicz za stworzenie czegoś nowego.

W kilku słowach – polecam udział w kolejnej edycji. Warto się wybrać na to kolejną edycję.

3 uwagi do wpisu “ITmatters – moja relacja

 1. Pingback: Bugfree blog – podsumowanie #2 – Bugfree blog

 2. Pingback: Podsumowanie roku 2019 – Bugfree blog

 3. Pingback: Przegląd internetów #1 – Bugfree blog

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s