Ucz się testowania z Mr Buggym cz.1

Chcesz się uczyć testowania? Nie wiesz od czego zacząć?

W jednym z moich wcześniejszych wpisów opisałem metodę nauki testowania poprzez udział w crowdtesting. Ten fajny sposób pozwala na uzyskanie informacji zwrotnej na temat jakości zgłoszonych przez nas defektów, ponieważ są one oceniane. Dodatkowo można podejrzeć, jakie defekty zostały zaraportowane przez innych uczestników Test Cycle i wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Chcesz się uczyć testowania? Nie wiesz od czego zacząć?

Oczywiście. Dziś chciałbym was zachęcić do skorzystania z aplikacji Mr Buggy, która od sześciu lat jest przygotowywana specjalnie na Mistrzostwa Polski w Testowaniu Oprogramowania – TestingCup. Uważam, że to świetny sposób, by rozwinąć umiejętności związane z testowaniem, ponieważ za każdym razem Mr Buggy jest inny. Każda edycja to inaczej sformułowane zadania oraz dokumentacja techniczna.

Po zakończeniu zawodów aplikacja jest publikowana wraz z dokumentacją oraz listą znanych defektów. To daje wam możliwość sprawdzenia się w działaniu, a później porównania znalezionych błędów z tymi dostarczonymi przez ekipę TestingCup.

W trakcie trwania zawodów uczestnicy mają zwykle dwa główne zadania. Pierwsze to zaraportowanie znalezionych defektów. Drugie to przygotowanie dokumentacji testowej (raport z testów lub plan testów).

Ćwiczenia

Ja chciałbym zachęcić was do nieco innego podejścia. W ramach ćwiczeń możecie pobrać sobie dowolną wersję Mr Buggy oraz wykonać trzy poniższe kroki. Dzięki temu pokryjecie sporą część codziennych zadań testera, a przez to nauczycie się więcej na temat samego testowania.

  1. Przygotuj przypadki testowe dla wybranej funkcjonalności (jednej lub kilku).
  2. Wykonaj przypadki testowe i zaraportuj znalezione defekty.
  3. Przygotuj raport z testów.

Pozostałe części

W kolejnej części znajdziesz opis dokumentacji do wszystkich wersji Mr Buggy oraz ćwiczenie do wykonania.

W części trzeciej omawiam poszczególne wersje Mr Buggy pod kątem testowania. Tu również znajdziesz ćwiczenie do wykonania.

W ostatniej części znajdziesz opis raportu z testów oraz kolejne ćwiczenie do wykonania.

Podsumowanie

Przejście przez wszystkie powyższe ćwiczenia, może być bardzo dobre dla osób, które chcą zobaczyć czym jest testowanie i poszerzyć swoją wiedzę. Od analizy dokumentacji, w różnych formach, poprzez napisanie przypadków testowych, wykonanie testów, aż do przygotowania raportu końcowego.

Więcej na temat nauki testowania znajdziesz w mojej książce „Pasja Testowania„.

2 uwagi do wpisu “Ucz się testowania z Mr Buggym cz.1

  1. Pingback: Ucz się testowania z Mr Buggym cz.2 – Bugfree blog

  2. Pingback: Ucz się testowania z Mr Buggym cz.4 – Bugfree blog

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s